Przepisy w piłce nożnej – gra ręką

Mecz Górnika Zabrze z Wisłą Kraków okropnie nudny, więc wypada napisać o czymś, o czym warto wiedzieć/pamiętać i informować. Mimo, że nie jest to związane bezpośrednio z tym konkretnym spotkaniem, jednak warto to napisać, bo osobami najczęściej przebywającymi na stronie są kibice Górnika Zabrze, ludzie, którzy sami grają w piłkę.

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące gry ręką wielu ludzi tkwi w całej masie różnych mitów. Również i osoby, z którymi ja osobiście mam okazję grywać wymyślają swoje interpretacje przepisów. Określenia w stylu “nabita”, “ręka to ręka”, czy “nie możesz strzelać z ręki” już, szczerze mówiąc, wychodzą mi bokiem. Chciałbym więc napisać jasno i wyraźnie co mówią na temat tego typu spraw przepisy.

Kiedy drużynie należy się rzut wolny bezpośredni (direct free kick)

Dużo tutaj informacji, jednak ja odniosę się tylko do krótkiego fragmentu:

Rzut wolny bezpośredni jest również przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących trzech przewinień: (…)

– trzyma przeciwnika,

– pluje na przeciwnika,

rozmyślnie dotyka piłki ręką.

Tak jest. No ale już słyszę głosy krytyków, że tu zostało napisane, że tylko “rozmyślne dotknięcie” powoduje rzut wolny bezpośredni. Co jednak mówią przepisy o grze ręką?

Zagranie piłki ręką ma miejsce w sytuacji gdy zawodnik rozmyślnie i świadomie dotyka piłki ręką (od dłoni do końca ramienia).

Przy ocenie zagrania piłki ręką sędzia musi wziąć pod uwagę:

– Czy ma miejsce ruch ręki do piłki (a nie piłki do ręki),

– odległość zawodnika zagrywającego piłkę od ręki przeciwnika (czy miało miejsce zaskakujące zagranie piłki),

– czy ręce lub dłonie zawodnika ułożone są naturalnie.

A więc Panie i Panowie. Ręka jako zagranie “faul” w rozumieniu przepisów to tylko ta “rozmyślna” i świadoma! Skończcie więc krzyczeć, kiedy zawodnik dotknie piłki, która przylega do ciała. Skończcie też myśleć, że jak to mówią: każda ręka powinna być karana rzutem wolnym, bo tak nie jest!

źródło – tu można ściągnąć polską wersję przepisów
Link do wersji angielskiej przepisów

Pozdrawiam, Węgielek.

This entry was posted on Sunday, October 17th, 2010 and is filed under Uncategorized. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.